Navigation
Aktualności arrow Aktualności arrow Jubileusz 70-lecia kapłaństwa ks. kan. Franciszka Morawskiego
Jubileusz 70-lecia kapłaństwa ks. kan. Franciszka Morawskiego
08.12.2012.
ImageKapłaństwo to miłość Serca Jezusowego – tak mówił św. Jan Maria Vianney, święty kapłan. Bł. Jan Paweł II dodaje, że jest to dar i tajemnica. Przed każdą tajemnicą czuje się dystans i szacunek, a zwłaszcza przed taką, która wykracza poza ten świat, w wieczność, bo kapłanem jest się na wieki na wzór Melchizedeka. Kapłaństwo wprawia nas również w zachwyt i zadumę jak u ks. Jana Twardowskiego: „Własnego kapłaństwa się boję, własnego kapłaństwa się lękam i przed kapłaństwem w proch padam, i przed kapłaństwem klękam”. 
Dnia 15 listopada, w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP mogliśmy przyklęknąć przed tajemnicą kapłaństwa, tego dnia bowiem 70 rocznicę święceń kapłańskich obchodził ks. kan. Franciszek Morawski. 
Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego – tak mówił św. Jan Maria Vianney, święty kapłan. Bł. Jan Paweł II dodaje, że jest to dar i tajemnica. Przed każdą tajemnicą czuje się dystans i szacunek, a zwłaszcza przed taką, która wykracza poza ten świat, w wieczność, bo kapłanem jest się na wieki na wzór Melchizedeka. Kapłaństwo wprawia nas również w zachwyt i zadumę jak u ks. Jana Twardowskiego: „Własnego kapłaństwa się boję, własnego kapłaństwa się lękam i przed kapłaństwem w proch padam, i przed kapłaństwem klękam”. Dnia 15 listopada, w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP mogliśmy przyklęknąć przed tajemnicą kapłaństwa, tego dnia bowiem 70 rocznicę święceń kapłańskich obchodził ks. kan. Franciszek Morawski. Urodził się w Hadyńkowcach 17 grudnia 1918 r. Przed rozpoczęciem II wojny światowej wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 listopada 1942 r. przez posługę abp. Bolesława Twardowskiego. Wpierw pracował jako wikariusz w parafii we Lwowie. Po zawierusze wojennej dostał się do Krakowa, następnie do Poznania, skąd został oddelegowany do Administracji Gorzowskiej. Tu pracował jako prefekt w Niższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. W 1949 r. został posłany do Szczecina Warszewa, w 1957 r. do Krajenki, a w 1961 r. do parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku. Oprócz posługi duszpasterskiej działał społecznie – w czasie wojny prowadził tajne nauczanie, a w latach 80-tych był kapelanem Solidarności. Od wielu lat wspomaga pracę duszpasterską w parafii radą i modlitwę, a w ostatnim czasie krzyżem cierpienia. Na uroczystości jubileuszowe przybyli licznie zebrani wierni oraz poczty sztandarowe Solidarności, której przez wiele lat ks. kanonik był kapelanem. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył ks. prał. Zygmunt Wichrowski. Do modlitwy włączyli się kapłani, szczególną modlitwą ks. kan. Franciszka otoczyli księża wychowankowie. Homilię wygłosił ks. prał. Zygmunt Wichrowski. Wskazał na drogi, którymi Opatrzność prowadziła Dostojnego Jubilata. Podzielił się z nami refleksją o Jubilacie: „Dane mi było na drodze mojego jeszcze wtedy dziecięcego życia, a później młodzieńczego, i dzisiaj mogę wyznać, że dzięki tobie i twojemu kapłańskiemu działaniu wzrastało we mnie powołanie do służby kapłańskiej”. Ks. prał. Zygmunt Wichrowski ukazał również istotę kapłańskiego posługiwania - jest on drugim Chrystusem, ma podtrzymywać sakramentalną obecność i działanie Zmartwychwstałego Zbawiciela. Na zakończenie powiedział: „Ks. Kanonik Jubilat w tych ostatnich latach swojego kapłańskiego posługiwania pośród nas jest bardzo ściśle zespolony z krzyżem Jezusa Chrystusa poprzez swój wiek, swoją niemoc fizyczną, poprzez swoje cierpienie. To jest inna forma sprawowania tych wielkich, Bożych misteriów, tych wielkich Bożych dzieł. Dzięki swojemu cierpieniu i swojej modlitwie w dalszym ciągu uczestniczy w tym posłaniu, by przynosił owoc, owoc obfity. Dziękujemy mu dzisiaj za ten wielki dar modlitwy”. Po Komunii św. był czas na życzenia. Z okazji tak wielkiego jubileuszu gratulacje przesłał ks. abp Andrzej Dzięga. Serdecznie pozdrawiał Ks. Kanonika Jubilata, dziękując mu za posługę w naszej Archidiecezji. Dziękował za modlitwę i cierpienie. Zapewnił o pamięci w modlitwie i udzielił błogosławieństwa. Gratulacje przesłał również ks. abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup łaciński lwowski oraz ks. abp Ignacy Tokarczuk. Życzenia Jubilatowi złożyli: w imieniu kapłanów ks. dziekan Bronisław Lose, Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Zieliński, delegacje grup duszpasterskich i społecznych oraz parafii, w których posługiwał Ks. Kanonik. Dnia 17 listopada z błogosławieństwem, życzeniami i modlitwą przybył do Barlinka ks. abp Andrzej Dzięga. Dziękował Dostojnemu Jubilatowi za lata posługi, za modlitwę i za składane każdego dnia cierpienie. Życzył, aby dobry Bóg wspierał Jubilata każdego dnia. W darze ofiarował Jubilatowi stułę, na znak pełnionej służby kapłańskiej. Patrząc na lata posługi ks. kan. Franciszka Morawskiego dziękujmy Bogu za dzieła, które się przez niego dokonały. Prośmy Boga, aby zachował go w dobrym zdrowiu i darzył potrzebnymi łaskami każdego dnia.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kalendarz liturgiczny na PAŹDZIERNIK 2014

1 X - ŚRODA - św. TERESY od DZIECIĄTKA JEZUS, DZIEWICY i DOKTORA KOŚCIOŁA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

2 X - CZWARTEK - św. ANIOŁÓW STRÓŻÓW - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

4 X - SOBOTA - św. FRANCISZKA Z ASYŻU - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

5 X - DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA

5 X - DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA

9 X - CZWARTEK - BŁ. WINCENTEGO KADŁUBKA, BISKUPA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

12 X - DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA

13 X - PONIEDZIAŁEK - BŁ. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO, PREZBITERA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

15 X - ŚRODA - św. TERESY od JEZUSA, DZIEWICY i DOKTORA KOŚCIOŁA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

16 X - CZWARTEK - św. JADWIGI ŚLĄSKIEJ - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

17 X - PIĄTEK - św. IGNACEGO ANTIOCHEŃSKIEGO, BISKUPA i MĘCZENNIKA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

18 X -SOBOTA - Święto św. ŁUKASZA, EWANGELISTY

19 X - DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA

20 X - PONIEDZIAŁEK - św. JANA KANTEGO, PREZBITERA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

 

21 X - WTOREK - BŁ. JAKUBA STRZEMIĘ, BISKUPA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

 

22 X - ŚRODA - św. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA - WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE

26 X - TRZYDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA

28 X -WTOREK - Święto św. APOSTOŁÓW SZYMONA i JUDY TADEUSZA

 
statystyka